شنبه, ۵ آذر ۱۴۰۱، ۰۸:۳۳ ب.ظ

بیمه بدنه چیست؟ پوشش بیمه بدنه

رنگ ها و مواد شیمیایی و اسید پاشی؛ از موارد نادر

خیلی کم پیش می‌آید که خودروی شما با این دسته از مشکلات روبه رو شود؛ ولی در صورت مواجه شدن نیز نگران نباشید. چون تحت پوشش‌های اضافی بیمه بدنه قرار می‌گیرند. این دسته از موارد همانطور که اشاره شد بسیار نادر می‌باشند ولی حادثه هیچ وقت خبر نمی‌کند. به همین دلیل بهترین کاری که می‌توانید به انجام برسانید این است که خودرویتان را تحت این پوشش بیمه‌ای قرار دهید.

پوشش بیمه بدنه و ترانزیت خودرو

ترانزیت و جابه‌جایی خودرو نیز در بین پوشش‌های اضافی بیمه بدنه قرار می‌گیرند. این پوشش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خودروی شما در خارج از کشور با مشکل روبه‌رو شود. از این رو اگر جزو افرادی هستید که همواره نشستن پشت فرمان را در هر جایی و مکانی ترجیح می‌دهید، از داشتن این پوشش بیمه بدنه نیز غافل نشوید.

از دیگر پوشش‌های بیمه بدنه اضافی می توان به گزینه های زیر اشاره داشت:

  1. پوشش های اضافی مربوطه به نوسانات بازار
  2.  هزینه ایاب و ذهاب
  3. پوشش های مربوط به خسارت کشیده شدن میخ  بر روی خودرو
  4. پوشش های مربوط به حذف استهلاک
  5. خسارت های وارده در اثر کاهش ارزش خودرو

خساراتی که مشمول پوشش‌های بیمه بدنه نمی شوند

گزینه های متنوعی وجود دارند که در بین پوشش های اصلی و اضافی قرار نمی‌گیرند که به عنوان یک راننده بد نیست با آن ها آشنایی داشته باشید.

  1. آسیب در شرایطی که راننده گواهینامه نداشته باشد.
  2. آسیب دیدن زمانی که انفجارهای هسته ای رخ می‌دهد.
  3. وارد شدن هر گونه خسارت زمانی که از دست پلیس در حال فرار هستید.
  4. در صورتی که از عمد به خودروی خود آسیب وارد کنید نیز مشمول پوشش‌های بیمه بدنه نخواهید شد.
  5. اگر در خودرو خود بیش از حد توان بار سوار کرده باشید و هر گونه آسیبی نیز به آن وارد گردد، در آن صورت بیمه به شما تعلق نخواهد گرفت

 

خطراتی که به موجب آن می‌توانید از پوشش‌های بیمه بدنه استفاده کنید

همانطور که می‌دانید رانندگی در کنار هیجانات بسیار بالایی که دارد می‌تواند بسیار پرخطر باشد. در واقع حین رانندگی آدرنالین و خطر در یک ترازوی هم وزن قرار می‌گیرند.در زیر به برخی از خطراتی که به موجب آن می‌توانید از پوشش‌های بیمه بدنه استفاده کنید آورده شده است.

درست مانند پوشش‌ها که دو دسته اصلی و فرعی دارند. خطرات نیز با این دو نوع پوشش شناخته می‌شوند:

خطرات اصلی

موارد اصلی  به شرح زیر هستند:

حادثه

تصور کنید که خودرویی حین رانندگی دچار حادته شود. در چنین شرایطی بیمه موظف است خسارت ناشی از این حادثه را بپردازد.چنانچه بیمه‌گزار مقصر حادثه شناخته شود، بیمه بخشی از خسارتی که به خودروی وی وارد شده را پرداخت می‌کند. چنانچه بیمه‌گزار با جسمی ساکن برخورد کرده و خودرویش گرفتار آسیبب شود، بیمه بدنه باز هم حامی آن خواهد بود.هم‌چنین سقوز خودرو و واژگونی آن تحت پوشش بیمه بدنه قرار خواهد گرفت.

آتش سوزی

خطرات آتش سوزی مقوله‌ای گسترده است.اما در حالت کلی هیچ‌گاه خوشایند نبوده و نیست.برای جبران هزینه‌های آتش سوزی بیمه‌ی بدنه پوششی را به پوشش‌های خودش اضافه کرده است.در واقع حوادثی از جمله صاعقه زدن که منجر به آتش سوزی خودرو شود، تحت پوشش بیمه بدنه قرار خواهد گرفت.

سرقت کلی

 قربانی سرقت خودرو بودن ضربه‌ی رقت‌آور است. نداشتن نوع مناسب بیمه برای جبران خسارت نیز اوضاع را بدتر می کند.با داشتن بیمه‌ بدنه می‌توانید هزینهی سرقت خودر از شرکت بیمه دریافت کنید.تحت پوشش قرار گرفتن سرقت خودرو مستلزم وجود شرایط زیر است:

۱.وسایل جانبی خودرو تحت پوشش بیمه بدنه قرار نمی‌گیرد

۲. بیمه‌گزار به منظور داشتن پوشش وسایل جانبی خودرو می‌تواند قطعات خودرویش را تا سقف معینی بیمه کند و در صورت سرقت رفتن، خسارت را از بیمه بدنه دریافت کند.

خطرات فرعی

در زیر به خطرات فرعی و پوشش‌هایی که برای آن درنظر گرفته شده است اشاره می‌کنیم:

۱.سرقت لوازم جانبی خودرو

همانطور که در پاراگراف بالا به آن اشاره کردیم بیمه‌گزاران می‌توانند قطعات خودروی خویش را تا مقدار معینی بیمه کنند.در چنین شرایطی وی می‌تواند علاوه بر خرید پوشش اصلی بیمه بدنه برای لوازم جانبی خودروی خود مثل : (رینگ و لاستیک، سیستم صوتی) بیمه بخرد.حال اگر در طی حادثه‌ای این لوازم دزدیده شوند، بیمه بخشی از خسارت آن را پرداخت می‌کند.

۲. هزینه‌ی رفت و آمد

گاهی پیش می‌آید که بیمه‌گزار در اثر اتفاقاتی که تحت پوشش بیمه بدنه است نتواند از خودروی خود استفاده کند. در چنین حالتی بیمه بدنه هزینه‌ی روزانه‌ای را برای مدتی مشخص به منظور رفت و آند بیمه‌گزار درنظر می‌گیرد. لازم به ذکر است که تنها خودروهای سواری می‌توانند از این پوشش استفاده کنند.

۳. هزینه‌ی مربوط به توقف

تا به حال بارکش‌ها و اتوکارها را از نزدیک دیده‌اید؟! به این فکر کرده‌اید که این خودروها نیز می‌توانند از بیمه بدنه استفاده کنند یا خیر؟! متوقف شدن آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرد؟ در جواب همه‌ی این سوال‌ها باید گفت که پوشش هزینه‌ی مربوط به توقف برای بارکش‌ها و اتوکارها درنظر گرفته شده است. هنگامی‌که صاحبام این وسایل نقلیه اقدام به خرید این پوشش بیمه کنند، اگر به دلیل هریک از خطرات بیمه بدنه، دچار توقف شوند، بیمه خسارات ناشی از آن را پرداخت خواهد کرد.

۴.بلایای طبیعی

بلایای طبیعی درکنار خانمان‌سوز بودنشان، منجر به خسارات زیادی می‌شوند. چنانچه به خودروی شما در اثر بلایای طبیعی از جمله سیل و زلزله دچار آسیب وارد شود، می‌توانید خسارت را  از بیمه دریافت کنید.

۵.حذف استهلاک

تنها خودروهایی می‌توانند از این پوشش استفاده کنند که تخفیف بالای ۴۵ درصدی عدم خسارت را داشته باشند.<<لازم به ذکر است که استهلاک باتری و لاستیک‌ها را این پوشش جبران نخواهد کرد.

۶.پوشش نوسانات قیمت بازار

پوششی که این روزها بیمه بدنه را به نسبت قبل برجسته‌تر کرده است، پوشش نوسانات قیمت بازار است. همانطور که می‌دانید در چندسال اخیر شاهد افزایش چشمگیر قیمت خودرو بوده‌ایم و قرین رحمت قیمت‌های فضایی‌شان قرار گرفته ایم. اما با داشتن این پوشش نامبرده خسارت دریافتی را تا بیست درصد سرمایه بیمه شده افزایش خواهد یافت.

سخن آخر

پوشش بیمه بدنه اهمیت بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است و در دو گروه اصلی و اضافی تقسیم بندی می‌شود. این پوشش‌ها موارد مختلفی را شامل می‌شوند که هر کدام از آن ها نیز به نوبه خود از اهمیت دارند. از این رو نیاز است تا به عنوان یک راننده با تمامی آن ها آشنایی داشته باشید. چون هر کدام از آن ها می‌توانند تاثیرگذاری ویژه خود را داشته باشند. همچنین برای کاهش هزینه‌های توسط پوشش‌های بیمه بدنه خودرو که در بالا یاد شد، می‌توانید از گروه مشاوره بیمه کارا پوشش بیمه بدنه را به صورت آنلاین، در کمترین زمان ممکن تهیه نمایید.

 


نظرات (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برخي از مشتريان ما